(www.feszek-muveszklub.hu)

A fenti mozaikszavú Művészklub külföldi kapcsolatokat is építő, közhasznú országos tevékenységű egyesületként működik saját, műemlékileg védett, háromszintes, 3738 m²-es épületében, a 1073 Budapest, Kertész u. 36. szám alatt.

A Fészek 1901-ben a művészek közadakozásából létesült a legkülönbözőbb művészeti ágakban tevékenykedő hivatásos művészek összefogására, alkotó szellemű eszmecseréjére, művészi és emberi kapcsolatuk szolgálatára. Az első alapszabály szerinti célja „a művészek társas érintkezésének előmozdítása, hogy az eddig szétszórt csoportok egy közös, meleg fészekben találkozhassanak, s ott együttes érintkezés és termékenyítő eszmecsere útján a művészetnek szolgálhassanak. Ez az intim belső kapocs adja meg az egyesületnek erkölcsi súlyát kifelé is.”


Részlet az 1901-es első alapszabályból

Az alapítók között voltak: Benczúr Gyula festő, Bródy Sándor író, Csortos Gyula színész, Fadrusz János szobrász, Fényes Adolf festő, Góth Sándor színész, Hegedűs Gyula színész, Heltai Jenő író, Hubay Jenő zeneszerző, Kacsóh Pongrác zeneszerző, Kernstok Károly festő, Lechner Ödön építész, Molnár Ferenc író, Ódry Árpád színész, Pethes Imre színész, Rippl-Rónai József festő, Rózsahegyi Kálmán színész, Stróbl Alajos szobrász, Szinyei Merse Pál festő, Újházi Ede színész, Vaszary János festő.

A következő évtizedekben a Fészek a művészek és a művészet centruma lett, s egyben találkozóhelye a bank- és gyáripar, a diplomáciai testület, a politikai és kulturális élet prominenseinek, akik közül különösen a kulturális tárca az anyagi működtetéséhez is jelentősen hozzájárult.

1945 januárjában a gettó sarkán álló épületet több bomba és belövés érte, ami miatt használhatatlanná vált. A tagok saját finanszírozással állították helyre a klubházukat.

1950-ben a Művészklubot jogtalanul (burzsoá találkozóhelynek címkézve) államosították, de a rendszerváltásig a kulturális tárca alá is tartozva – a Művészeti Szakszervezetek bevonásával – a működési feltételei biztosítottak voltak. Önállósága és államosított épülete 1989-es visszaszerzésével egy időben fenntartó támogatása megszűnt, önfenntartásra kényszerült. Azóta egyre nehezebben tudja működéséhez és épülete fenntartásához a financiális lehetőséget előteremteni.


Épületünk 1901-ben

Pedig a Fészek a kortárs hivatásos prózai, zene-, tánc- és artistaművészet, egyben a film-, rádió- és televízió-művészet, valamint az irodalom minden ágának és formájának nyilvános előadására alkalmas összművészeti befogadó színháza, illetve a progresszív képző-, ipar-, fotó- és építőművészet nemzetközileg elismert galériája, egyben újságírókkal és elméleti szakemberekkel bővült közművelődési központja.

Az alapítás szellemében továbbra is célja, hogy a Fészek a különböző kortárs művészeti ágakban tevékenykedő hivatásos művészek kölcsönös szakmai tájékozódását elősegítve a kötetlen, kulturált társas élet színtere, az értelmiséggel, Budapest és az ország polgáraival, a nagyközönséggel történő, klubkeretek közötti nyitott szellemi kapcsolattartás kulturális bázisa legyen, ahol a művészek a házigazdák. Ezért előadásokat, vitákat, ankétokat, bemutatókat, műsoros esteket, kiállításokat, film- és videovetítéseket stb. rendez; színvonalas művészeti szakkönyvtárat tart fenn; gondoskodik arról, hogy a Művészklub tagsága rendszeresen találkozzék a hazánkba látogató művészekkel; otthont ad a művészeti szövetségek és a művészeti közélet különböző hazai és nemzetközi megnyilvánulásainak. Tartalmilag a Fészek összművészetek terén a mindenkori kortárs alkotásoknak bemutató színtere, ifjú művészek és a már elismertek legújabb vagy csak itt látható-hallható kezdeményezéseinek megmutatkozási helyszíne: évente több mint 1000 rendezvényét, valamint szolgáltatásait átlag 140 000 résztvevő veszi igénybe. Ehhez járul a rendezvényeinek rádiós és televíziós sugárzása a közmédiákban, amivel milliókhoz jutnak el programjai a határokon innen és túl.

A 113 éves Fészek Művészklub ma is az országban, de a világon is egyedülálló, kulturális örökséget tovább éltető-fejlesztő, összművészeti közművelődési központ és befogadó színház.

A klub belső tereiről külön oldalon közlünk fotókat.

Visszalépés a főoldalra... Go to the English language version...